Twitter Reklamları

Twitter Reklamları

Bizler Dijital Pazarlama ve Reklamcılık Uzmanlarıyız

İhtiyacınız olan dijital pazarlama ve dijital reklamcılık çözümlerini sunuyoruz

Türkiye’de 10 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Twitter’da her gün ortalama dünya genelinde 500 milyon tweet atılıyor. Platformun aylık ortalama olarak 400 milyon aktif kullanıcı bulunuyor.

Twitter Reklamları’nı hedef tabanlı kampanyalar ile, etkileşim sağlayan sonuçlara ulaşmanız ve işletmenize değer katmanız için kullanabilirsiniz. Web sitesine trafik çekmekten marka bilinirliğini artırmaya uzanan bir yelpazede çeşitli işletme hedefleri için özelleştirilmiş kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

Promoted Tweet Reklam Modeli (Sponsorlu Tweet)

Sponsorlu tweet olarak adlandırılan bu Twitter reklam modeli, iletilmek istenen mesajın öne çıkartılmasını sağlıyor. Bu reklam modeli Twitter’da henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı gösterebilmenizi sağlar. Belirlenen anahtar kelimeler çerçevesinde yapılan bu reklam ile takipçiniz olmayan kullanıcılar yaptıkları arama sonuçlarında sizin reklamınız ile karşılaşırlar.

Promoted Trend Reklam Modeli (Sponsorlu Gündem)

Promoted trend reklamı, sponsorlu gündem oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu reklam modeli bir gün yani 24 saat boyunca yayınlanmaktadır. Reklamınız gece 00.00 itibariyle yayına girer ve aynı günün akşamı saat 23.59 olduğunda reklam sona erer. Bir günlük sponsorlu bir reklam yapma yöntemidir.

Bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması fayda sağlar. Temel amaç firma tarafından belirlenen hashtagin günün Trend Topic (TT) listesinde bir gün boyunca kalmasıdır.

Bu reklam modeli daha çok lansman ve tanıtım dönemlerinde etkili olacak bir yöntemdir ya da günlük indirim ve kampanya dönemlerinde. Bu reklam modeli ile reklamınızı gündeme oturtarak çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Promoted Account Reklam Modeli (Sponsorlu Hesap)

Promoted account reklamları sponsorlu hesap olarak adlandırılan bir reklam modelidir. Bu reklam modelinin temel amacı takipçi sayısını arttırmaktır. Yeni açılan Twitter hesaplarının ya da yeteri kadar popüler olmayan hesapların takipçi kişi sayısını arttırmak için sponsorlu hesap reklam modelinden yararlanılır. Promoted account reklamları “Who to Follow” (kimi takip etmeli) bölümünde yayınlanır.

Twitter Video Reklam Modeli

Twitter video reklamlarında, firma tarafından belirlenen video tweetin içerisine gömülmüş olarak reklam yayınlanır. Bu reklam modelinin ücretlendirme biçimi izlenme başına ücretlendirme kıstasına tabidir. Twitter video reklamları kullanıcılara “sponsorlu reklam” ibaresi yazılı olarak kullanıcıların kendi haber akış sayfalarında gösterilir. Twitter’da video reklam “Twitter Amplify” servisi üzerinden oluşturulur.

Twitter Uygulama Yükleme Reklam Modeli

Sponsorlu reklam olarak yayınlanan mobil uygulama reklamları Twitter kullanıcılarının haber akış sayfalarında yayınlanır. Bu reklam modelinde markalara ait mobil uygulamalar sponsorlu reklam olarak yayınlanır. Temel amaç Twitter kullanıcılarının mevcut mobil uygulamayı telefonlarına indirmesini sağlamaktır. Oluşturulan mobil uygulama reklamlarının yan kısımlarında indir butonu yer alır. Böyle bir reklam ile karşılaşan kullanıcı uygulamayı indirmek isterse, indir butonuna tıklayarak Google Play ya da Apple App Store’a yönlendirilir. Böylelikle mevcut uygulamanın cihaza indirme işlemi başlatılır.

Twitter WebSite Cards Reklam Modeli

Twitter’da reklam verecek olanlar için oldukça faydalı olan reklam modellerinden biri de website cards reklamlarıdır. Özellikle trafiği düşük olan web siteler için çok iyi bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde amaç web sitelerin trafiğini arttırır. Yapılan çalışmalar sonucu etkileşim oranlarının da oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Kampanya; ufak bir görsel, web site linki ve kısa bir açıklama oluşturularak hazırlanır. Oluşturulan ve yayınlanan bu reklam görselinin üzerinde “Read More” (daha fazla oku) ibaresi yer alır. Buna tıklayan kullanıcılar ilgili link üzerinden siteye yönlendirilir.

Bu reklam modeli kendi özelinde beş farklı türde kullanılabilir:

  • Summary Card: Küçük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin işine yarar. Bu reklam modeli daha çok içerik siteleri için uygundur.
  • Summary Card With Large İmage: Büyük görseller kullanmayı tercih eden reklam verenlerin tercih etmesi gereken bir modeldir. Bu kart türü ile oldukça büyük görseller kullanarak kampanya oluşturulabilir.
  • Photo Card: Açıklama metni girmeden sadece görsel içerikli kampanya oluşturmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir cart türüdür.
  • Galery Card: Reklamı yapılacak olan içeriği 4 farklı görsel ile galeri şeklinde göstererek reklam verme modelidir.
  • Product Card: Bu kart türü e ticaret siteleri için daha faydalı olan bir modeldir. Bu kart türü bir ürün ile ilgili tüm bilgileri reklam içerisinde gösterilmesini sağlanır.

Twitter Hava Durumu Hedeflemeli Reklam Modeli

Twitter’ın reklam verenlere sunmuş olduğu reklam modellerinden biri de hava durumu hedeflemeli reklamlardır. Diğer sosyal medya platformlarından farklı olan bir reklam türü olan bu modelde Twitter, “Weather Channel” ile iş birliği yapmaktadır.

Bu reklam modelinde Weather Channel’ın Twitter kullanıcılarının konum verilerine ulaşması sağlanıyor ve kullanıcıların Twitter’a bağlandıkları bölgedeki hava durumuna göre reklam hedeflemesi yapılmasına imkan tanınıyor. Böylelikle reklam verenler kullanıcıların bulundukları bölgeye ve hava durumuna göre reklam verebilmektedir. Özellikle mevsimsel ürün ve hizmetleri bulunan firmaların çok işine yarayacak bir reklam modelidir.

Dil Seçenekli Reklam Hedeflemesi

Twitter’ın reklam verenlere sunmuş olduğu bir diğer reklam modeli, dil hedeflemesi yapabilmeye imkan veren dil seçenekli reklam hedefleme modelidir. Sponsorlu tweet ve sponsorlu hesap reklam modelleri kullanılarak reklam verenlerin dil hedeflemesi yapabilmesi ile ilgili ve çok daha fazla kullanıcıya reklam ulaştırılabilir. Üstelik bu reklam modelinde tek bir dil ile kısıtlı değildir. Kullanıcıların tweet attığı, etkileşimde bulunduğu diller göz önünde bulundurularak birden fazla dilde reklam hedeflemesi yapılabilir.

Sosyalink Digital Agency, uzman ekibinden yararlanarak siz de hedef kitlenize “Twitter Reklamları” ile etkin biçimde ulaşabilirsiniz.